7 października, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

lampy wiszące

Jak krok po kroku zaplanować oświetlenie kuchni? Wybieramy lampy wiszące i pozostałe źródła światła

Na oświetlenie kuchni składają się różne lampy – wiszące, sufitowe, a nawet kinkiety. Nie należy polegać na jednym, górnym źródle światła. Nawet, jeśli miałby to być rozłożysty żyrandol. Warto zadbać o co najmniej kilka punktów świetlnych. Dzięki temu każda strefa kuchennego wnętrza zostanie optymalnie, klimatycznie i efektownie rozświetlona. Przygotowaliśmy poradnik, który krok po kroku poprowadzi Cię przez proces planowania oświetlenia kuchni. 

  1. Wyodrębnij strefy wymagające oświetlenia

Zastanów się, co potrzebujesz doświetlić za pomocą różnego typu lamp. Oprócz oświetlenia głównego, z pewnością przydadzą Ci się punkty świetlne:

  • nad blatami roboczymi,
  • nad wyspą kuchenną,
  • nad stołem jadalnianym,
  • nad kuchenką,
  • w okolicach mebli do przechowywania.

Pamiętaj, że lampy muszą pasować do konkretnego miejsca w kuchni pod względem rozmiarów, funkcjonalności i designu. Należy zwrócić uwagę na klasę IP oprawy, czyli jej odporność na wilgoć i pył. O ile lampa wisząca nad stołem zwykle nie jest narażona na zachlapanie wodą, to oprawa zamontowana tuż nad zlewem już zdecydowanie tak.

  1. Zaplanuj oświetlenie blatów i wyspy

Blask powinien padać na blaty z góry. Wówczas, podczas przyrządzania posiłków, nie będziesz zasłaniać sobie światła własnym ciałem. Do wyboru masz różne rozwiązania oświetleniowe, np. oprawy wpuszczane w sufit, lampki montowane na spodnich częściach górnej zabudowy kuchennej oraz designerskie lampy wiszące. Te ostatnie polecane są zwłaszcza do wyższych pomieszczeń i nad kuchenne wyspy. Zapewniają rewelacyjny efekt dekoracyjny.

  1. Wybierz oświetlenie wiszące nad stół

Blat stołu jadalnianego czy kuchennego powinien być równomiernie i skutecznie rozświetlony. Jednocześnie światło w tej strefie nie może razić osób siedzących przy stole. Ważne jest także, by lampa wisząca nad stołem nie przeszkadzała w poruszaniu się – żeby nie zahaczać głową o klosz podczas wstawania/siadania. Blat może rozświetlać jedna, odpowiednio duża lampa wisząca lub sufitowa, zamontowana w centralnym punkcie nad stołem. W przypadku długiego blatu warto rozważyć montaż kilku mniejszych lamp wiszących w rzędzie albo postawić na jeden większy model o podłużnej konstrukcji z kilkoma/kilkunastoma punktami świetlnymi. 

  1. Dobierz pozostałe źródła światła

W mniejszych i niższych pomieszczeniach oraz w stylizowanych kuchniach świetnie sprawdzają się dekoracyjne kinkiety, emitujące rozproszone lub punktowe światło. Skutecznie uzupełniają niedobór światła i nie zajmują tyle miejsca, co lampy wiszące. Są nieocenione w budowaniu przytulnego, gościnnego klimatu. Lubisz niestandardowe rozwiązania aranżacyjne i masz całkiem sporą kuchnię? Zaproś do kuchennego wnętrza wysokie oświetlenie stojące! Możesz na przykład wykorzystać bardzo modną obecnie, łukową lampę podłogową w roli oświetlenia stołu jadalnianego. Jeśli urządzasz przestronną, loftową kuchnię, taki zabieg będzie strzałem w dziesiątkę! Oświetlenie podłogowe sprawdzi się także w roli efektownego separatora otwartej przestrzeni. Wyrazistą lampę ustawia się wówczas na granicy strefy kuchennej i salonowej. Urządzasz kuchnię w klimatach retro? Koniecznie znajdź w niej miejsce na klasyczną lampkę stołową.