26 kwietnia, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

praca budownictwo

Budownictwo – dla kogo praca w branży?

Kto będzie czuł się dobrze, pracując w branży budowlanej? Jakie umiejętności są przydatne w tego typu pracy? Nie każdy odnajdzie się w firmie, która jest związana z budownictwem – kiedy zatem warto zastanowić się nad poszukaniem zatrudnienia w jakimś miejscu – na przykład praca Poznań?

Na początek trochę psychologii

Psychologia to nie tylko psychoterapia, psychologia kliniczna w szpitalach, pomoc w szkołach, ośrodkach uzależnień etc. Osiągnięcia tej dyscypliny pomagają także w… poszukiwaniu pracy.

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Howard Gardner opracował teorię, według której każda osoba ma inteligencję sprofilowaną na różne sposoby. Badając człowieka pod tym kątem (np. za pomocą opracowanych testów), możemy określić jego mocne i słabe strony i natężenie cech. Co ważne – lubimy to, do czego jesteśmy stworzeni. Mówi to nam o możliwych kierunkach rozwoju zawodowego.

Wśród inteligencji Gardner wymienił między innymi takie kategorie jak: inteligencja przestrzenna oraz cielesno-kinestetyczna. Ta pierwsza dotyczy wyobraźni, umiejscowienia przedmiotów w przestrzeni. Druga jest związana z kontrolą ruchów swojego ciała oraz zręcznością w posługiwaniu się narzędziami. Jak widzimy: idealny przykład pracownika z segmentu branży budowlanej

Umiejętności

Jakie umiejętności pozwolą nam na rynku zatrudnienia szukać praca Sosnowiec i być cennym dla potencjalnego pracodawcy? Zastanówmy się nieco:

  • Precyzja ruchów – bardzo ważna dla klientów jest dokładność wykonanej pracy. Jeśli jesteśmy w stanie kontrolować precyzję rąk, to drobne, dokładne zadania, nie będą dla nas zbyt dużym wyzwaniem. Co ważne, nie zabiorą też zbyt wiele czasu.
  • Wyobraźnia przestrzenna – o której wspominaliśmy już wyżej.
  • Siła fizyczna – ważna szczególnie w pracy na zewnątrz budynku, na drodze… – wszędzie tam, gdzie trzeba nosić ciężary.
  • Znajomość obsługi maszyn i cech materiałów – nie chodzi tu o akademicką wiedzę – raczej o praktykę. Jeśli umiemy używać szlifierek, wiertarek, wiemy, jak odkształca się drewno – będziemy interesujący dla przyszłego pracodawcy.
  • Podstawowa umiejętność czytania rysunków technicznych.
  • Prawo jazdy kat. B.
  • Uprawnienia dot. maszyn budowlanych (budownictwo drogowe).

Przeciwskazania

Pracę możemy zaleźć wszędzie, choć nie zawsze mogą satysfakcjonować nas warunki zatrudnienia. Przed podpisaniem umowy, musimy zobaczyć, czy nasze zdrowie zniesie obciążenia. Praca w budowlance często prowadzi do stanów przeciążeniowych kręgosłupa, jest związana (część) z pracą na dworze w czasie różnych warunków atmosferycznych – zarówno chłodu, jak i upałów.