20 maja, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

bramy garażowe

Rodzaje bram garażowych, czym się różnią?

Jednym z ważnych elementów każdego domu jednorodzinnego, jest garaż. Służy on nie tylko do przechowywania pojazdu, lecz także pozostaje nieodzowną częścią budynku, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią bramę garażową, która będzie w pełni funkcjonalna, jak również estetyczna. Na rynku możemy spotkać aktualnie, kilka rodzai bram garażowych, które między sobą nie tylko różnią się fizycznym wyglądem, lecz również sposobem montażu.

Najczęściej spotykane rodzaje bram garażowych

Bramy rolowane

Nazywane są często, również bramami żaluzjowymi, gdyż działają w podobny sposób jak okienne żaluzje. Ten rodzaj bramy jest bardzo ergonomiczny, ponieważ podczas otwierania roleta zwija się pod sufitem, zupełnie nie zajmując miejsca w garażu, najczęściej zostają wykonane ze stali falistej. Sprawia to, iż w garażu można parkować nawet wysokie samochody bez przeszkód. Bramy rolowane dzięki swojemu pomarszczonemu wyglądowi idealnie chronią przed wszelkiego rodzaju uderzeniami. Typowa brama tego rodzaju wyposażona jest w sprężynę, która ukryta wewnątrz mechanizmu zwijania optymalnie zmniejsza wysiłek potrzebny do otwarcia drzwi. Zaletą takiej bramy jest także to iż jej montaż może przebiegać zewnętrznie lub wewnętrznie, ale również wewnątrz otworu w ścianie. Większość bram rolowanych wykonywana jest na zamówienie klienta, idealnie dopasowując się do rozmiaru i specyfikacji garażu. Ten typ bramy sprawdzi się w miejscach, gdzie istnieje bardzo ograniczona przestrzeń nad głową, a garaż bezpośrednio graniczy z ulicą.

Brama segmentowa

Inaczej zwana także bramą sekcyjną to jeden z najbardziej popularnych rodzajów bram. Bramy te w przeciwieństwie do bram rolowanych, składają się z kilku oddzielonych od siebie pionowo otwieranych sekcji, które podczas otwierania w całości zostają wsunięte pod sufit garażu. Wykonywane są najczęściej ze stali cynkowej, ale spotkać można również wersje aluminiowe i drewniane. Zwykle zbudowane są z trzech aż do ośmiu paneli. Ten rodzaj bramy można zastosować niezależnie od wielkości garażu czy też kształtu, jaki posiada otwór wjazdowy. Segmentowe bramy garażowe można spotkać w dwóch wersjach: bocznej oraz górnej. Każda z bram wyposażona jest w system sprężyn, które sterowane mogą być zarówno elektrycznie, jak i ręcznie. Zaletą tego rodzaju bram jest utrzymywanie stałej temperatury w pomieszczeniu. To świetny rodzaj izolacji. Ten rodzaj bram idealnie sprawdzi się, gdy dysponujemy krótkim podjazdem, lub samym garażem.

Wybierając bramę garażową, warto zastanowić się ile mamy miejsca oraz czego oczekujemy a bramy, które zostały wyżej opisane, wraz z możliwością montażu można znaleźć na monirol.pl