7 października, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

oświetlenie LED

Oświetlenie LED – rodzaje, montaż oraz panujące trendy

Nie trzeba chyba nikomu udowadniać, że oświetlenie led już dawno wyprzedziło standardowe żarówki wolframowe niemal pod każdym względem. Jego sukces spowodowany jest dłuższym okresem świecenia, niższym poborem energii oraz znakomitym designem i możliwością stosowania w wielu formach.

Zastanawiając się więc jeszcze, jaki typ oświetlenia do domu wybrać, śmiało wskazujemy na ledy, a forma ich występowania jest kwestią indywidualną. Dobrze jest jednak wiedzieć, jakie lampy obecnie są najczęściej wybierane przez klientów, a także które z nich odpowiednio wpasowują się w aktualnie panujące trendy.

Czym jest oświetlenie led?

Skrót LED oznacza z angielskiego light-emitting diode, co w wolnym tłumaczeniu znaczy dioda emitująca światło. Znaczenie to jest bardzo trafne, gdyż cały schemat działania tych świateł opiera się właśnie na diodach elektroluminescenyjnych. Działanie tego malutkiego urządzenia jest spowodowane występowaniem elektronów. Nic więc dziwnego, gdyż całość podłączana jest do instalacji elektrycznej.

Dioda zbudowana jest z półprzewodników występujących na dwóch oddzielonych od siebie warstwach. Na skutek pojawienia się w obwodzie elektronów, chcą one przedostać się z jednej warstwy na drugą i w ten sposób wytwarza się rekombinacja promienista. Można wytłumaczyć to mniej więcej jako gromadzenie się nadmiaru elektronów spowodowane spowolnieniem ich przed “skokiem” na drugą warstwę. Skoro jest ich zbyt dużo, to energia w nich zawarta ulatnia się w postaci światła i tak właśnie to wszystko działa.

oświetlenie LED

Typy oświetlenia LED

Dobór lampy czy żarówki określany jest przeważnie na podstawie rodzaju pomieszczenia. Warto jest jednak znać obecnie panujące trendy i śmiało postaramy się je tutaj przytoczyć. Dla przedpokoju i na fragment salonu dobrą propozycją może być plafon. Cechuje go prosty kształt oraz możliwość łączenia się w różnorodne figury na suficie. Co ciekawsze ich łączenie wygląda dobrze szczególnie w innych kolorystykach.

Salon w większości kojarzy nam się z występowaniem żyrandola. Powinien się on pojawić w szczególności nad stołem w jadalni, gdzie spożywa się posiłki oraz przyjmuje gości. Żyrandole posiadają przeróżne kształty. Najmocniejsza jest aktualnie prostota i to na najzwyklejszych kloszach powinniśmy się skupiać. 

Łazienka i kuchnia zdecydowanie należeć powinny do oprawek podtynkowych oraz taśm ledowych. Pamiętajmy, że najlepiej zakupić od razu pasek led z zasilaczem 12V, gdyż w przypadku błędnego połączenia możemy się bardzo zdziwić.

Jak podłączać światło led?

Ten akapit przeznaczony jest dla osób, którym jeszcze nie zdarzyło się spalić jakiejś żarówki bądź lampy. Podłączenie do prądu w przypadku urządzeń ledowych wymaga wcześniejszego przeczytania wszystkich informacji z tym związanych. Nie znamy dokładnie wszystkich rozwiązań producentów, jednak to co jest pewne, to dobór prawidłowego napięcia. 

Prąd w gniazdku bądź w sieci elektrycznej naszego domu wynosi w teorii 230V AC. Do podłączenia żarówki w oprawce, plafonu czy lampy jest to napięcie idealne. Problem pojawia się jednak, kiedy mamy do czynienia z taśmami led. Te wymagają już zasilacza w postaci transformatora i prostownika, który zmieni napięcie na stałe i zmniejszy je aż do 12V.