14 kwietnia, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

dom czy mieszkanie

Dom czy mieszkanie – co wybrać?

Wielu młodych ludzi zastanawia się nad swoją przyszłością. Tutaj głównym dylematem jest to czy chcemy mieszkać w domu, czy może jednak w bloku. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Dlatego warto przemyśleć decyzję.

Plusy i minusy mieszkania w bloku

Ceny mieszkań w blokach stale rosną. Ma to związek ze wzrostem cen materiałów, a także z wyższym standardem wykończenia bloków. Nowoczesne budynki oferują swoim mieszkańcom siłownię bądź basen. Plusem mieszkania jest to, że bloki powstają w łatwo dostępnych miejscach. Z reguły w pobliżu jest przystanek autobusowy i sklepy. Dodatkowo na każdym większym osiedlu jest szkoła, do której mogą uczęszczać nasze dzieci. W bloku mamy również wielu sąsiadów, z którymi możemy się zaprzyjaźnić. Również nasze dzieci mogą łatwiej znaleźć znajomych. To właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na mieszkanie w bloku.

Plusy i minusy mieszkania w domu

Dom to marzenie wielu osób, które przez całe życie mieszkały w bloku. Jednak nie każdy decyduje się na zakup czy budowę domu. Ma to związek z tym, że ceny działek w miastach często przekraczają koszt wybudowania domu. Oczywiście działki na wsiach są dużo tańsze, jednak wtedy musimy się liczyć z tym, że dojazd do szkoły czy pracy mogą trochę potrwać. Plusem posiadania domu jest swoboda. Możemy hałasować i żaden sąsiad nie będzie się skarżył, że mu przeszkadzamy. Oczywiście mowa tutaj o domach wolnostojących. W ogrodzie możemy się zrelaksować, a także spędzić czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Ceny domów na obrzeżach miast lub na wsiach są porównywalne do cen mieszkań.