24 lipca, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Czyszczenie i pielęgnacja mebli tapicerowanych

Czyszczenie i pielęgnacja mebli tapicerowanych – najczęstsze błędy

Meble, które wybieramy do domowych wnętrz, spełniają funkcje praktyczne. Mają nam zapewnić wygodę użytkowania, ale równie dużą wagę przykładamy do ich wyglądu. Chodzi bowiem o dopasowanie do stworzonej aranżacji oraz uzyskanie spójnego efektu.

Meble tapicerowane to jeden z najczęstszych wyborów. Aby każdego dnia cieszyły równie mocno, a do tego zachowały swoją trwałość, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas czyszczenia mebli tapicerowanych?

Brak regularnej pielęgnacji

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest brak regularnej pielęgnacji mebli tapicerowanych. Za ich czyszczenie bierzemy się dopiero wtedy, gdy pojawi się jakaś plama. Niestety, to krok do skrócenia żywotności mebli.

Na sofach, fotelach, kanapach czy krzesłach codziennie zbiera się kurz. Powierzchowne zabrudzenia są czasem nieuchwytne gołym okiem, ale łatwo wnikają w głąb mebli. Tapicerka staje się zatem nie tylko mniej trwała i wytrzymała, lecz również gromadzą się w niej szkodliwe roztocza.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału wykonane są sofy czy fotele, należy o nie regularnie dbać – zbierać kurz, odkurzać, czyścić, impregnować, jeśli wymaga tego dany materiał, np. skóra.

Nie są to zabiegi bardzo czasochłonne i trudne do wykonania, za to stają się gwarancją, że meble nie stracą na swoich właściwościach, żywych kolorach oraz wytrzymałości. Gdy brak nam wiedzy i umiejętności w zakresie czyszczenia mebli tapicerowanych, warto skorzystać z fachowej pomocy firmy, której ofertę można znaleźć na stronie https://czyszczenienazawolanie.pl/.

Nadmiar wilgoci

Żadne meble tapicerowane nie lubią nadmiaru wilgoci. Choć np. meble skórzane wymagają regularnego nawilżania, to jest to zupełnie coś innego, niż fundowanie im przemoczenia. To kolejny błąd, który często popełniają użytkownicy podczas czyszczenia mebli.

Źle odciśnięta gąbka czy ściereczka sprawiają, że w meble wnika nadmiar wody. Zmienia się struktura tapicerki, trudno o dokładne wysuszenie, może pozostawać nieprzyjemny zapach, a to wszystko ma znaczenie dla wygody użytkowania mebli.

Czyszczenie z użyciem źle dobranych produktów

Jeszcze jeden poważny błąd popełniany podczas czyszczenia mebli, to używanie niewłaściwie dobranych produktów. Chodzi główne o stosowanie środków, które nie są dedykowane meblom tapicerowanym.

Każdy materiał ma inne właściwości, które determinują wymagania pod względem czyszczenia i pielęgnacji. Liczy się zatem używanie tylko środków czyszczących czy impregnujących, które są przeznaczone do stosowania na konkretnym materiale.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że podczas czyszczenia nie powinny być użytkowane szczotki, które mają zbyt twarde włosie. Szorowanie takimi produktami kończy się pogorszeniem estetyki mebla oraz utratą właściwości oferowanych przez tapicerkę.

Dbając o prawidłowe czyszczenie oraz pielęgnację mebli tapicerowanych można liczyć na przedłużenie ich żywotności. Wystarczy unikać wymienionych błędów, a dodatkowe porady, nie tylko w tym temacie, dostępne są na stronie http://kreatordom.com.pl/. Wyposażenie i aranżacja domu są dla użytkowników niezwykle ważne, stąd warto szukać sprawdzonych wskazówek m.in. w temacie pielęgnacji mebli tapicerowanych.