Jednym z najważniejszych etapów procesu napraw i prac budowlanych jest stworzenie równej podstawy do wykończenia podłogi. Technicznie istnieje wiele opcji wyrównywania szorstkiej podłogi. Jedna z nich są panele podłogowe. O rodzajach paneli, ich zaletach i wadach, sposobach układania – dzisiejszy materiał.
Tradycyjne metody obejmują wykonanie konstrukcji podłogi – trwały materiał arkuszowy jest układany na drewnianej podwalinie. Zaletą tej metody jest to, że między przestrzeniami, które znajdują się w odstępach co 60 cm, układa się izolację, zwiększając w ten sposób funkcjonalność konstrukcji podłogi, czyniąc ją cieplejszą i wygodniejszą. Pamiętaj, aby zapewnić szczelinę wentylacyjną między płytami a izolacją. Wełna mineralna między belkami sprawia, że podłoga jest cieplejsza
Nie tak dawno temu pojawiła się i stała się popularna metoda suchego jastrychu, w której płyty są układane bezpośrednio na cienkiej poduszce z ekspandowanej zaprawy. Brak konieczności wstępnego montażu drewnianej konstrukcji znacznie przyspiesza proces wyrównywania podłogi. Wadą jest to, że taka technologia jest odpowiednia wyłącznie w suchych pomieszczeniach ze względu na brak wentylacji w konstrukcji. Metody wyrównywania można podzielić na suche i mokre. Te ostatnie wykorzystują roztwór wyrównujący wykonany z gotowej zaprawy po dodaniu wody do suchej mieszanki. Ta metoda jest pracochłonna i wymaga znacznego czasu na wyschnięcie powstałego jastrychu. Podłoga wyłożona metodą suchą może być wykończona ekspresową powłoką wykończeniową i oddana do użytku. Metody poziomowania na sucho są zmienne i pozwalają na stosowanie izolacji, materiałów dźwiękoszczelnych lub aranżację systemu ciepłej podłogi.
Podobne artykuły
Bezpieczeństwo i komfort z systemami blaugelb — Przegląd systemów montażowych i mocujących
Dlaczego warto inwestować w profesjonalny projekt podjazdu?
Czy rusztowanie warszawskie jest dobrym wsparciem dla bezpieczeństwa przy pracach na wysokości?