21 listopada, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

kłódka

Solidne zabezpieczenie w każdych warunkach

Żyjemy w czasach, w których ochrona mienia jest sprawą priorytetową. Do elementów, które zwiększają poziom bezpieczeństwa, należą różnego rodzaju zamknięcia, w tym kłódki. Można je wykorzystać do ochrony drzwi domu, garażu, kotłowni czy wolnostojącego pomieszczenia gospodarczego. Ale też są przydatne przy zabezpieczeniu roweru, teczki z ważnymi dokumentami lub skrzynki z drogimi narzędziami. Szczególnie skuteczną ochroną odznacza się kłódka szyfrowa.

Rodzaje korpusów

Obecnie w sprzedaży możemy znaleźć bardzo duży wybór wszelkiego rodzaju zamknięć oraz kłódek. Każda z nich odznacza się innymi walorami i jest wyprodukowana z mniej lub bardziej wytrzymałych materiałów. Jednak szczególnym powodzeniem cieszą się kłódki szyfrowe z przesuwanymi beczułkami. Do najważniejszych jej elementów należy korpus. Może on przybierać różny kształt – prostokątny, okrągły lub kwadratowy. Istnieje też ciekawa wersja o kształcie walca. Żeby kłódka stanowiła dobrą ochronę mienia, musi być wykonana ze stali lub mosiądzu. Trzeba przyznać, że tego typu produkty nie są zbyt poręczne, ale za to doskonale spełniają swoją rolę.

Pałąk ma znaczenie

Innym ważnym elementem kłódki szyfrowej jest jej pałąk. Najczęściej jest to prosta i solidna konstrukcja o kształcie litery U. Jednak w sprzedaży są też dostępne zupełnie odmienne wersje. Posiadają one trzpień, który jest umieszczony w korpusie kłódki. Ogólnie można przyjąć zasadę, że pałąk powinien być dopasowany do miejsca, w którym ma być zapięta kłódka. Jeśli pojawiłyby się luzy, to łatwiej będzie pokonać zabezpieczenie i dostać się do środka chronionego w ten sposób pomieszczenia. Ważne jest też, by pałąk był gruby i solidny.

Wpływ warunków atmosferycznych

Dobra kłódka szyfrowa powinna być też odporna na wilgoć. Szczególnie te, które będą przytwierdzone do zewnętrznych elementów, muszą być pod tym względem wytrzymałe. Na niektórych terenach opady mogą zdarzać się częściej, więc kłódka musi być przed tym należycie chroniona. Zazwyczaj stosuje się powłoki antykorozyjne oraz dodatkowe osłonki. Niektóre modele mogą posiadać specjalne kanaliki, które odprowadzają wilgoć.

Solidny materiał, to podstawa

Kłódka szyfrowa, to przede wszystkim zamek z szyfrem. Najczęściej spotyka się wersje z 3 lub 4 obracającymi się beczułkami, odpowiednio oznaczonymi. Jeśli kłódka ma być otworzona, należy tak ustawić szyfr, by stanowił kod odblokowujący. Dla zapewnienia solidnej ochrony należy stosować tylko te modele, które są zrobione z mocnych materiałów. Wówczas będziemy mieli pewność, że chroniony w ten sposób obiekt nie pozwoli intruzowi na grabież naszego mienia.