14 kwietnia, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

piec

Kocioł gazowy – atrakcyjne rozwiązania dla wymagających

Okazuje się, że obecnie zainteresowanie ogrzewaniem gazowym, nawet mimo stale rosnących cen jest cały czas bardzo wysokie i na to paliwo wielu inwestorów się decyduje. Co za tym idzie mamy takie rozwiązania, które pozwalają na stworzenie funkcjonalnego, praktycznego i ekonomicznego ogrzewania. W tym względzie bardzo istotne będzie to, by znaleźć odpowiednią dla siebie propozycję. Dlatego istotne będzie to jaki kocioł będzie wybierany, czy będzie to piec gazowy z zasobnikiem, czy może piec gazowy jednofunkcyjny do ogrzewania, albo piec z wbudowanym podgrzewaczem. 

Ogrzewanie i ciepła woda użytkowa 

Planując wykorzystanie kotła gazowego najczęściej będzie się trzeba liczyć z tym, że będzie on służył i ogrzewaniu w domu i będzie odpowiadał za ciepłą wodę użytkową. Dlatego można w tej sytuacji albo decydować się na kocioł gazowy dwufunkcyjny, albo na piec gazowy z zasobnikiem. Czym te propozycje się różnią i jaką opcję najlepiej dla siebie wybrać?

Kocioł dwufunkcyjny 

To rozwiązanie, które zakłada wykorzystanie kotła, który odpowiada i za ciepłą wodę użytkową i będzie również odpowiadał za odgrzewanie pomieszczeń. Jeśli będzie to kocioł dwufunkcyjny to będzie miał on wbudowany podgrzewacz, który będzie odpowiadał za przygotowywanie ciepłej wody. To dość istotna kwestia, bo tutaj podgrzewanie wody jest w formie przepływowej więc ma to nieco inny charakter niż w momencie, gdy stosowany jest kocioł jednofunkcyjny i zasobnik. 

Kocioł jednofunkcyjny i zasobnik 

Innym rozwiązaniem będzie piec gazowy z zasobnikiem, czyli w rzeczywistości będzie to jednofunkcyjny kocioł, do którego będzie trzeba dołączyć podgrzewacz pojemnościowy określany potocznie zasobnikiem, w którym ciepła woda będzie gromadzona. Jednofunkcyjny kocioł bez odpowiedniego osprzętu sam w sobie nie ma takich możliwości, by odpowiadać za przygotowywanie ciepłej wody. To dość istotna informacja, którą trzeba brać pod uwagę wybierając taki kocioł. 

Potrzebne miejsce na zasobnik 

Jeśli ktoś będzie się chciał zdecydować na piec gazowy z zasobnikiem musi mieć na uwadze, że to rozwiązanie wymaga odpowiedniego miejsca, w którym zasobnik będzie się znajdował. Może być on albo wieszany na ścianie, albo stojący na podłodze. Ta druga opcja pozwala na zastosowanie większego zbiornika. Jednocześnie jeśli chodzi o piec z zasobnikiem będzie to rozwiązanie praktyczne, ze względu na możliwość stosowania cyrkulacji, co sprawi, że pod odkręceniu wody w kranie od razu pojawi się ciepła woda, nie będzie trzeba na nią czekać jak przy dwufunkcyjnym kotle.