20 maja, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

Podnośniki osobowe i magazynowe – gdzie mogą być wykorzystywane? Podnośniki osobowe, magazynowe, towarowe to urządzenia przydatne przy wykonywaniu różnych zadań na wysokościach. Sprzęt taki jest bardzo zróżnicowany Jego parametry i funkcje umożliwiają realizację wielu prac, przez co są wykorzystywane w licznych branżach, w halach, portach oraz magazynach. Podnośniki magazynowe składają z kilku podstawowych elementów, należą do nich: Platforma robocza – przestrzeń zabezpieczona barierkami, która jest umieszczona na mechanizmie unoszącym i jest przeznaczona dla pracowników. Mechanizm unoszący – główny wysięgnik lub teleskop, to element, który znajduje się pomiędzy platformą roboczą a dolnym panelem urządzenia. Wieże obrotowe – dzięki nim można zmienić kierunek pracy. Dolny panel – podstawa urządzenia, jego konstrukcja jest zależna do rodzaju podestu. Podpory stabilizujące – służą do wypoziomowania całego urządzenia w przypadku pracy na nierównym podłożu. Rodzaje podnośników magazynowych Podnośniki magazynowe są dostępne w wielu wariantach, różnią się między sobą nie tylko wysokością, ale także szczegółami budowy oraz przeznaczeniem. Najpopularniejsze typy podnośników: Podnośniki towarowe – przeznaczone do przenoszenia ładunków w płaszczyźnie pionowej. Mogą być wykorzystywane w magazynach i centrach logistycznych do załadunku i rozładunku towarów. Podnośniki osobowe – mogą być wykorzystywane podczas prac budowalnych, remontowych i montażowych. Służą do podnoszenia na określoną wysokość pracowników na platformie roboczej. W tej grupie dostępne są np. podnośniki samojezdne Faraone lub podnośniki przemieszczane ręcznie. Podnośniki nożycowe – mają charakterystyczną konstrukcję mechanizmu podnoszącego. Mogą występować w wielu wariantach i mieć napęd elektryczny lub spalinowy. Platforma porusza się tylko w osi pionowej. Podnośniki przegubowe – w tym urządzeniu kosz przymocowany jest do masztu z trzema punktami załamania. To pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Podnośniki teleskopowe – wykorzystywane do prac wymagających dużego zasięgu ramienia, używa się ich do prac na dużych wysokościach. Podnośniki magazynowe – gdzie są używane? Samojezdna platforma podnośnikowa to urządzenie idealnie nadające się do prac na wysokościach (np. prace remontowe, budowalne). Dodatkowo może zastąpić rusztowanie przy następujących czynnościach: mycie okien; montaż i napraw oświetlenia ulicznego; prace dekarskie i blacharskie; przycinanie drzew; montaż reklam wielkoformatowych (billboard); montaż dekoracji świątecznych. Podnośniki magazynowe, osobowe i towarowe występują w różnych wersjach i mogą mieć inny napęd. Ich główną rolą jest transport i podnoszenia na wysokość ładunków lub pracowników, którzy muszą wykonać prace wiele metrów nad ziemią.

Podnośniki osobowe i magazynowe – gdzie mogą być wykorzystywane?

Podnośniki osobowe, magazynowe, towarowe to urządzenia przydatne przy wykonywaniu różnych zadań na wysokościach. Sprzęt taki jest bardzo zróżnicowany Jego parametry i funkcje umożliwiają realizację wielu prac, przez co są wykorzystywane w licznych branżach, w halach, portach oraz magazynach. 

Podnośniki magazynowe składają z kilku podstawowych elementów, należą do nich:

 • Platforma robocza – przestrzeń zabezpieczona barierkami, która jest umieszczona na mechanizmie unoszącym i jest przeznaczona dla pracowników.
 • Mechanizm unoszący – główny wysięgnik lub teleskop, to element, który znajduje się pomiędzy platformą roboczą a dolnym panelem urządzenia.
 • Wieże obrotowe – dzięki nim można zmienić kierunek pracy.
 • Dolny panel – podstawa urządzenia, jego konstrukcja jest zależna do rodzaju podestu.
 • Podpory stabilizujące – służą do wypoziomowania całego urządzenia w przypadku pracy na nierównym podłożu.

Rodzaje podnośników magazynowych

Podnośniki magazynowe są dostępne w wielu wariantach, różnią się między sobą nie tylko wysokością, ale także szczegółami budowy oraz przeznaczeniem. 

Najpopularniejsze typy podnośników:

 • Podnośniki towarowe – przeznaczone do przenoszenia ładunków w płaszczyźnie pionowej. Mogą być wykorzystywane w magazynach i centrach logistycznych do załadunku i rozładunku towarów.
 • Podnośniki osobowe – mogą być wykorzystywane podczas prac budowalnych, remontowych i montażowych. Służą do podnoszenia na określoną wysokość pracowników na platformie roboczej. W tej grupie dostępne są np. podnośniki samojezdne Faraone lub podnośniki przemieszczane ręcznie. 
 • Podnośniki nożycowe – mają charakterystyczną konstrukcję mechanizmu podnoszącego. Mogą występować w wielu wariantach i mieć napęd elektryczny lub spalinowy. Platforma porusza się tylko w osi pionowej.
 • Podnośniki przegubowe – w tym urządzeniu kosz przymocowany jest do masztu z trzema punktami załamania. To pozwala na dotarcie do trudno dostępnych miejsc.
 • Podnośniki teleskopowe – wykorzystywane do prac wymagających dużego zasięgu ramienia, używa się ich do prac na dużych wysokościach. 

Podnośniki magazynowe – gdzie są używane?

Samojezdna platforma podnośnikowa to urządzenie idealnie nadające się do prac na wysokościach (np. prace remontowe, budowalne). Dodatkowo może zastąpić rusztowanie przy następujących czynnościach:

 • mycie okien;
 • montaż i napraw oświetlenia ulicznego;
 • prace dekarskie i blacharskie;
 • przycinanie drzew;
 • montaż reklam wielkoformatowych (billboard);
 • montaż dekoracji świątecznych.

Podnośniki magazynowe, osobowe i towarowe występują w różnych wersjach i mogą mieć inny napęd. Ich główną rolą jest transport i podnoszenia na wysokość ładunków lub pracowników, którzy muszą wykonać prace wiele metrów nad ziemią.