20 maja, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

konstrukcja

Niezwykle wygodne rozwiązanie konstrukcyjne

Istnieje kilka opcji pozwalających połączyć przestrzeń salonu z tarasem. Możemy to zrobić przy pomocy hybrydy okna i drzwi o dużej powierzchni przeszklenia.

Pierwszą z możliwości jest okno rozwieralno-uchylne. Do niedawna najczęściej stosowane rozwiązanie techniczne. Jedynym minusem takiej konstrukcji jest konieczność zapewnienia dość dużej ilości miejsca tuż przy oknie. Ponieważ skrzydło zaopatrzone jest w zawiasy po jednej stronie, dlatego otwierając się po łuku, potrzebuję przestrzeni do pełnego otwarcia.

Drugą, niezwykle wygodną możliwością, są okna tarasowe przesuwne.

Również można je zakupić w kilku wersjach. Pierwsza to najprostszy model przesuwany z jednym skrzydłem stałym, a drugim umieszczonym na rolkach jezdnych.

Drugi przykład to okno rozwieralno-przesuwne. Podczas otwierania inicjuje się ruch obrotowy klamki w celu odchylenia skrzydła od pionu górną krawędzią. Można je pozostawić w tej pozycji w celu przewietrzenia pokoju. Chcąc jednak otworzyć dalej okno, należy kontynuować ruch klamką, tak aby całe skrzydło wysunęło się ze swojego gniazda i zawisło na wysięgnikach prowadnicy wózków. Teraz już tylko używając niewielkiej siły, można przesunąć okno, otwierając je na oścież.

Kolejnym przykładem jest najbardziej uniwersalny model. Jest to okno unoszone i dodatkowo przesuwane. Klamka działa jak dźwignia, która w pierwszym etapie otwierania unosi nieznacznie skrzydło okna, tak by uruchomić mechanizm jezdny. Następnie wprawiając skrzydło w ruch posuwisty, można je otworzyć do wybranej szerokości.