14 kwietnia, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

dom

Rezultaty wykorzystania termoizolacji PIR w projekcie dachu

Zwykle, kiedy decydujemy się na wybudowanie własnego domu, zgłaszamy się o pomoc do architektów, projektantów i wykonawców budynków. To właśnie oni zdają sobie najlepiej sprawę z tego, że budowa domu nie jest prostym przedsięwzięciem i niezbędny jest przede wszystkim odpowiedni dobór materiałów budowlanych. One mają zapewnić solidność konstrukcji i zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników. Na każdym etapie budowy oczywiście przyświecają odmienne priorytety, jednak termoizolacja budynku, zawsze odgrywa kluczowe znaczenie. Szczególnie jeśli chodzi o zaizolowanie dachu, przez który ucieka najwięcej ciepła. Z tego też względu tak popularna stała się termoizolacja PIR. Jakie daje ona rezultaty?

Jeden materiał, wysoka wydajność

Termoizolacja PIR to jedynie jeden materiał, który nie wymaga zastosowania dodatkowych mostków termicznych czy folii. Co więcej, to właśnie dzięki niej można uzyskać najbardziej optymalne rezultaty, na dosłownie każdym metrze kwadratowym. Termoizolacja ta, polega na ociepleniu budynku wysokiej jakości płytami PIR, o których właściwościach przekonało się już wielu właścicieli posesji. Z wykorzystaniem tego typu termoizolacji istnieje ogromna szansa na podniesienie wartości energooszczędnej domu lub mieszkania, a co więcej wzrośnie tym samy jego wartość na rynku nieruchomości. Obecnie termoizolacja- o ile jest ona solidnie wykonana- pozwala także na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku, więc staje się on również przyjazny pod względem finansowym dla domowników.

Ulepszona wersja płyt PUR

Płyty PIR za pomocą których wykonywana jest termoizolacja, wykonane zostały z materiału o dźwięcznej nazwie poliizocyjanurat. Z pewnością nikomu z nas nazwa ta wiele nie mówi, a wręcz przeciwnie wygląda dość tajemniczo. Niemniej jednak warto wiedzieć, że jest to ulepszona wersja standardowego poliuretanu. Był on jeszcze w latach 30 jedną z podstawowych substancji, która znalazła zastosowanie w termoizolacji budynków. Niemniej jednak to właśnie płyty PIR mają o wiele większą wydajność i lepsze parametry techniczne, więc są rozwiązaniem na miarę modernistycznego budownictwa.

Największe zalety płyt termoizolacyjnych PIR

Płyty PIR charakteryzują się niebywale zbitą i sztywną strukturą, a co więcej, w dalszym ciągu pozostają one niezwykle lekkie. Taka kompozycja sprawia, że są one odporne na nacisk i wszelakie załamania oraz uszkodzenia. Co więcej, nie odkształcają się one również pod wpływem czynników zewnętrznych jak np. wysoka czy niska temperatura. Jest to alternatywny sposób na ocieplenie dachu i nie tylko.