21 czerwca, 2024

Artmnstudio.pl

Informacje o budownictwie, architekturze i ogrodzie

smart home

Jak działają elektryczne gniazda WiFi?

Alternatywą dla gniazd z programatorem czasowym i bezprzewodowych gniazd sterowanych pilotem może być elektryczne gniazdo WiFi. To specyficzny model gniazdka elektrycznego, które zostało wyposażone w moduł WiFi, dzięki czemu po zintegrowaniu z siecią internetową może być sterowane zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej zainstalowanej w smartfonie lub tablecie. W tym przypadku dostęp do gniazdka jest zdalny z dowolnego punktu na świecie, o każdej godzinie dnia lub nocy.

Gniazdka w inteligentnym domu

Podstawowym zastosowaniem dla elektrycznych gniazdek WiFi jest budowa inteligentnego systemu zarządzania domowymi sprzętami. Do tego typu gniazdka podłącza się dowolnego rodzaju urządzanie elektryczne i w sposób zdalny steruje ich pracą. Gniazdo WiFi można wykorzystać m.in. do uruchamiania zraszaczy w ogrodzie, do sterowania elektrycznymi żaluzjami lub roletami czy oświetleniem w poszczególnych domowych pomieszczeniach. Oczywiście takie gniazdko można wykorzystać również do wyłączania urządzeń typu telewizor, komputer czy lodówka. Zastosowania gniazdka pozwala oszczędzać energię i zarządzać działaniem wybranych urządzeń elektrycznych w niezwykle precyzyjny sposób.

Kontrola zużycia energii elektrycznej

Nowoczesne gniazdka WiFi pozwalają nie tylko włączać i wyłączać podłączone do nich urządzenia elektryczne w sposób zdalny, z poziomu aplikacji w telefonie, ale także, dzięki zaawansowanym funkcjom, monitorować poziom zużywanej przez nie energii elektrycznej. To dobry sposób, by sprawdzić, które domowe sprzęty zużywają najwięcej energii i wyłączać je, gdy ich działanie jest niepotrzebne. 

Zdalne sterowanie urządzeniami starszej generacji

O ile wiele nowoczesnych urządzeń elektrycznych to tzw. sprzęt smart, a zatem wyposażony w moduł łączności internetowej, który można zintegrować z domową siecią WiFi, o tyle wiele urządzeń starszej generacji, kilku- lub kilkunastoletnich, już takich funkcji nie posiada. Wówczas do zdalnego sterowania tego typu sprzęt warto wykorzystać gniazdo WiFi. Urządzenie podłączamy do gniazdka i sterujemy nim przy pomocy aplikacji. To doskonały wybór, jeśli na przykład chcemy zyskać możliwość sterowania pracą klasycznego gramofonu, zabytkowego dziś radia lub innego urządzenia o podobnym charakterze.

Elektryczne gniazdka WiFi działają podobnie jak inne urządzenia mobilne. Są wyposażone w moduł łączności internetowej, dzięki czemu łączą się z domową siecią i są sterowane przy pomocy aplikacji w telefonie. Taki sprzęt wystarczy zatem podłączyć do internetu i skonfigurować z aplikacją producenta.